Vishay/Dale CMF071R6000JLR7
CMF071R6000JLR7 picture photo
Mfg. Part Number
CMF071R6000JLR7
Brief Description
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF071R6000JLR7.pdf
Availability of CMF071R6000JLR7
QUANTITY
CMF071R6000JLR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071R6000JLR7
Internal Part NumberEIS-CMF071R6000JLR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071R6000JLR7
Related LinksCMF071R, CMF071R6000JLR7 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071R6000JLR7 Details Description
Related parts for CMF071R6000JLR7
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
KIT EVAL/LENSES/HLDRS LUXEON K2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADPT PHONO PLUG-2COND PHONE PLUG datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.69"LX3.42"W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf