Vishay/Dale CMF075K1000JNR6
CMF075K1000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF075K1000JNR6
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF075K1000JNR6.pdf
Availability of CMF075K1000JNR6
QUANTITY
CMF075K1000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF075K1000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF075K1000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF075K1000JNR6
Related LinksCMF075K, CMF075K1000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF075K1000JNR6 Details Description
Related parts for CMF075K1000JNR6
CONN SOCKET RCPT .018-.021 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC SWITCH SPST CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf