Vishay/Dale CMF20160K00JKEA
CMF20160K00JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF20160K00JKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF20160K00JKEA.pdf
Availability of CMF20160K00JKEA
QUANTITY
CMF20160K00JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF20160K00JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF20160K00JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF20160K00JKEA
Related LinksCMF2016, CMF20160K00JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF20160K00JKEA Details Description
Related parts for CMF20160K00JKEA
IC BATT CHARGER CONST V/I 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 1000V BLADE datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/SW MECH 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC935LP5E datasheet.pdf
CAP TANT POLY 180UF 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf