Vishay/Dale CMF20470R00GKRE
CMF20470R00GKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF20470R00GKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 1W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF20470R00GKRE.pdf
Availability of CMF20470R00GKRE
QUANTITY
CMF20470R00GKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF20470R00GKRE
Internal Part NumberEIS-CMF20470R00GKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF20470R00GKRE
Related LinksCMF2047, CMF20470R00GKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF20470R00GKRE Details Description
Related parts for CMF20470R00GKRE
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 20SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADM2487 datasheet.pdf
CONN 25PIN D-SUB 16PT PNP INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf