Vishay/Dale RLR07C3483FSRE6
RLR07C3483FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3483FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3483FSRE6.pdf
Availability of RLR07C3483FSRE6
QUANTITY
RLR07C3483FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3483FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3483FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3483FSRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3483FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3483FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3483FSRE6
HDI RECP ASSY 4 ROW 516 POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V .85A SMD 10-SIP datasheet.pdf
IC DRIVER H-BRIDGE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf