Vishay/Dale CMF5010K000FKR6
CMF5010K000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5010K000FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5010K000FKR6.pdf
Availability of CMF5010K000FKR6
QUANTITY
CMF5010K000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5010K000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5010K000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5010K000FKR6
Related LinksCMF5010, CMF5010K000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5010K000FKR6 Details Description
Related parts for CMF5010K000FKR6
MOSFET N-CH 55V 28A DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC 14-STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER OP/DRAIN N-INV 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf