Vishay/Dale CMF5013R300FHEK
CMF5013R300FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5013R300FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5013R300FHEK.pdf
Availability of CMF5013R300FHEK
QUANTITY
CMF5013R300FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5013R300FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5013R300FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5013R300FHEK
Related LinksCMF5013, CMF5013R300FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5013R300FHEK Details Description
Related parts for CMF5013R300FHEK
CONN HDR 5POS VERT KEY-Y TIN datasheet.pdf
IC TX/RX RS-232 SINGLE 5V 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
FILTER EMI 5.0 PF C TYPE datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf