Vishay/Dale CMF5015K000BHR6
CMF5015K000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5015K000BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5015K000BHR6.pdf
Availability of CMF5015K000BHR6
QUANTITY
CMF5015K000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5015K000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5015K000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5015K000BHR6
Related LinksCMF5015, CMF5015K000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5015K000BHR6 Details Description
Related parts for CMF5015K000BHR6
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
CRIMPER HAND TOOL FOR SIM41T110B datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 270 OHM 5% AXL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 20A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf