Bourns Inc. PM1008-R18K
PM1008-R18K picture photo
Mfg. Part Number
PM1008-R18K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 620MA 770 MOHM
Datasheet Download
PM1008-R18K.pdf
Availability of PM1008-R18K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1008-R18K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1008-R18K
Internal Part NumberEIS-PM1008-R18K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance180nH
Tolerance±10%
Current Rating620mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)770 mOhm
Q @ Freq45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant750MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1008-R18K
Related LinksPM100, PM1008-R18K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1008-R18K Details Description
Related parts for PM1008-R18K
FLEX CABLE - AFG05G/AF05/AFG05G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2G OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS 77.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf