Vishay/Dale CMF5015R000FKEA
CMF5015R000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5015R000FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5015R000FKEA.pdf
Availability of CMF5015R000FKEA
QUANTITY
CMF5015R000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5015R000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5015R000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5015R000FKEA
Related LinksCMF5015, CMF5015R000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5015R000FKEA Details Description
Related parts for CMF5015R000FKEA
CONN DB9 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-523 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 590 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf