Vishay/Dale CMF50196K00BHBF
CMF50196K00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF50196K00BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50196K00BHBF.pdf
Availability of CMF50196K00BHBF
QUANTITY
CMF50196K00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50196K00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF50196K00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)