Vishay/Dale CMF501K0500FKEB
CMF501K0500FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K0500FKEB
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K0500FKEB.pdf
Availability of CMF501K0500FKEB
QUANTITY
CMF501K0500FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K0500FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF501K0500FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K0500FKEB
Related LinksCMF501K, CMF501K0500FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K0500FKEB Details Description
Related parts for CMF501K0500FKEB
LED ROYAL BLUE 1000MA SMD datasheet.pdf
IC FPGA 781 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR WET PROCESS HEAD UNIT 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.52A 120 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf