Vishay/Dale CMF501K3000FKEA
CMF501K3000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K3000FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K3000FKEA.pdf
Availability of CMF501K3000FKEA
QUANTITY
CMF501K3000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K3000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF501K3000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K3000FKEA
Related LinksCMF501K, CMF501K3000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K3000FKEA Details Description
Related parts for CMF501K3000FKEA
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 STRAIGHT DIE CAST datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 44PLCC datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CBL 8POS M12 R/A PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN/PB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf