Vishay/Dale CMF501K4700FHEB
CMF501K4700FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K4700FHEB
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K4700FHEB.pdf
Availability of CMF501K4700FHEB
QUANTITY
CMF501K4700FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K4700FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF501K4700FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K4700FHEB
Related LinksCMF501K, CMF501K4700FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K4700FHEB Details Description
Related parts for CMF501K4700FHEB
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 350MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 400 V datasheet.pdf