Vishay/Dale CMF50267K00FHRE
CMF50267K00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF50267K00FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50267K00FHRE.pdf
Availability of CMF50267K00FHRE
QUANTITY
CMF50267K00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50267K00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF50267K00FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50267K00FHRE
Related LinksCMF5026, CMF50267K00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50267K00FHRE Details Description
Related parts for CMF50267K00FHRE
IDC CABLE - MSC20A/MC20F/X datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015B/H1503TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ CSWV SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 9.18K OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 100C P 72" WHT JACKP NI datasheet.pdf