Vishay/Dale CMF5026K700FKEB
CMF5026K700FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5026K700FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5026K700FKEB.pdf
Availability of CMF5026K700FKEB
QUANTITY
CMF5026K700FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5026K700FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF5026K700FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5026K700FKEB
Related LinksCMF5026, CMF5026K700FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5026K700FKEB Details Description
Related parts for CMF5026K700FKEB
FUSE PTC 1.85A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.4V WD 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 30 MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf