Vishay/Dale CMF502K2100FKRE
CMF502K2100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF502K2100FKRE
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF502K2100FKRE.pdf
Availability of CMF502K2100FKRE
QUANTITY
CMF502K2100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF502K2100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF502K2100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF502K2100FKRE
Related LinksCMF502K, CMF502K2100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF502K2100FKRE Details Description
Related parts for CMF502K2100FKRE
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1503TR 2" datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1501TR 4" datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RING NON-INSULATED #8 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf