Vishay/Dale CMF503K7400BHBF
CMF503K7400BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF503K7400BHBF
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF503K7400BHBF.pdf
Availability of CMF503K7400BHBF
QUANTITY
CMF503K7400BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF503K7400BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF503K7400BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF503K7400BHBF
Related LinksCMF503K, CMF503K7400BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF503K7400BHBF Details Description
Related parts for CMF503K7400BHBF
RES SMD 499K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 TAB FOLD 28.7MM datasheet.pdf
CONN DUST COVER 23POS MTA-100 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SGE1510-4-0610L-3000MQD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf