Vishay/Dale CMF5050R000FKEA
CMF5050R000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5050R000FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5050R000FKEA.pdf
Availability of CMF5050R000FKEA
QUANTITY
CMF5050R000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5050R000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5050R000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5050R000FKEA
Related LinksCMF5050, CMF5050R000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5050R000FKEA Details Description
Related parts for CMF5050R000FKEA
FIXED IND 33UH 600MA 510 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DIGRF 3G TRIGGER DECODE OPTION datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48BGA datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf