Vishay/Dale CMF50887K00FKR6
CMF50887K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF50887K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50887K00FKR6.pdf
Availability of CMF50887K00FKR6
QUANTITY
CMF50887K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50887K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF50887K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50887K00FKR6
Related LinksCMF5088, CMF50887K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50887K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF50887K00FKR6
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 176-BGA datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 30" datasheet.pdf
TXRX 4BIT TRANSLATING 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 11POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SPRING, HOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf