Vishay/Dale CMF55100R00DHEB
CMF55100R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100R00DHEB
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100R00DHEB.pdf
Availability of CMF55100R00DHEB
QUANTITY
CMF55100R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55100R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55100R00DHEB
Related LinksCMF5510, CMF55100R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55100R00DHEB Details Description
Related parts for CMF55100R00DHEB
CONN PLUG 15POS .084 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 310 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 33POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf