Vishay/Dale CMF55100R00JNRE
CMF55100R00JNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55100R00JNRE
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55100R00JNRE.pdf
Availability of CMF55100R00JNRE
QUANTITY
CMF55100R00JNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55100R00JNRE
Internal Part NumberEIS-CMF55100R00JNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)