Vishay/Dale CMF55102K00DHRE
CMF55102K00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55102K00DHRE
Brief Description
RES 102K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55102K00DHRE.pdf
Availability of CMF55102K00DHRE
QUANTITY
CMF55102K00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55102K00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55102K00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55102K00DHRE
Related LinksCMF5510, CMF55102K00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55102K00DHRE Details Description
Related parts for CMF55102K00DHRE
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf