Vishay/Dale CMF55102R00FHEB
CMF55102R00FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55102R00FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55102R00FHEB.pdf
Availability of CMF55102R00FHEB
QUANTITY
CMF55102R00FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55102R00FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55102R00FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55102R00FHEB
Related LinksCMF5510, CMF55102R00FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55102R00FHEB Details Description
Related parts for CMF55102R00FHEB
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 1.3MH 25A QUAD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf