Vishay/Dale CMF5510K500BERE
CMF5510K500BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K500BERE
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K500BERE.pdf
Availability of CMF5510K500BERE
QUANTITY
CMF5510K500BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K500BERE
Internal Part NumberEIS-CMF5510K500BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K500BERE
Related LinksCMF5510, CMF5510K500BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K500BERE Details Description
Related parts for CMF5510K500BERE
TVS DIODE 160VWM 257VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
WB THRDPLNGR BTMXIT 3.0M CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD128 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 10A ITO220 datasheet.pdf