Vishay/Dale CMF5510K500BHEK
CMF5510K500BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K500BHEK
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K500BHEK.pdf
Availability of CMF5510K500BHEK
QUANTITY
CMF5510K500BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K500BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5510K500BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K500BHEK
Related LinksCMF5510, CMF5510K500BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K500BHEK Details Description
Related parts for CMF5510K500BHEK
RES 2.49K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
MCU 32BIT 128K FLASH 144-LFBGA datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf