Vishay/Dale CMF5510K700FKEB
CMF5510K700FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510K700FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510K700FKEB.pdf
Availability of CMF5510K700FKEB
QUANTITY
CMF5510K700FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510K700FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF5510K700FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510K700FKEB
Related LinksCMF5510, CMF5510K700FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510K700FKEB Details Description
Related parts for CMF5510K700FKEB
FILTER LINE 2 STAGE TERM 2A datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT BINARY 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7.24MM datasheet.pdf
2447 WITH 25FT 14-3-SO 2547 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf