Vishay/Dale CMF5510M500FKBF
CMF5510M500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5510M500FKBF
Brief Description
RES 10.5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5510M500FKBF.pdf
Availability of CMF5510M500FKBF
QUANTITY
CMF5510M500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5510M500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5510M500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5510M500FKBF
Related LinksCMF5510, CMF5510M500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5510M500FKBF Details Description
Related parts for CMF5510M500FKBF
IC ADC CMOS 12BIT LP HISPD 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FUSE 11A 1000V FAST .406X1.5" datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC FLUX SENSOR 12BIT DGTL 8-DFN datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 50A datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR CONTINUOUS M datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 10% 1/10W 0603 datasheet.pdf