Vishay/Dale CMF55117R00DHR6
CMF55117R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55117R00DHR6
Brief Description
RES 117 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55117R00DHR6.pdf
Availability of CMF55117R00DHR6
QUANTITY
CMF55117R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55117R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55117R00DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55117R00DHR6
Related LinksCMF5511, CMF55117R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55117R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55117R00DHR6
RESISTOR KIT 10-91 5W 96PCS datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 50V 6A GBJ datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf