Vishay/Dale CMF5511K400BEEB70
CMF5511K400BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511K400BEEB70
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511K400BEEB70.pdf
Availability of CMF5511K400BEEB70
QUANTITY
CMF5511K400BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511K400BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5511K400BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511K400BEEB70
Related LinksCMF5511K, CMF5511K400BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511K400BEEB70 Details Description
Related parts for CMF5511K400BEEB70
POT 500K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
INSERTION TOOL-WIRE INTEGRATION datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf