Vishay/Dale CMF5511R300DHEB
CMF5511R300DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5511R300DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5511R300DHEB.pdf
Availability of CMF5511R300DHEB
QUANTITY
CMF5511R300DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5511R300DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5511R300DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5511R300DHEB
Related LinksCMF5511, CMF5511R300DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5511R300DHEB Details Description
Related parts for CMF5511R300DHEB
MOSFET N-CH 100V 47A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
BCL-4012 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HYDRAULIC HOSE ASSY 15 FT datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf