Vishay/Dale CMF5512M400GNR6
CMF5512M400GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512M400GNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512M400GNR6.pdf
Availability of CMF5512M400GNR6
QUANTITY
CMF5512M400GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512M400GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF5512M400GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512M400GNR6
Related LinksCMF5512, CMF5512M400GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512M400GNR6 Details Description
Related parts for CMF5512M400GNR6
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 21POS datasheet.pdf
CONN 1.0 FEMALE TERM 18-22AWG datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3/4" END CAP - IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf