Vishay/Dale CMF5514K500FKBF
CMF5514K500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5514K500FKBF
Brief Description
RES 14.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5514K500FKBF.pdf
Availability of CMF5514K500FKBF
QUANTITY
CMF5514K500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5514K500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5514K500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)