Vishay/Dale CMF55150K00FHBF
CMF55150K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150K00FHBF
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150K00FHBF.pdf
Availability of CMF55150K00FHBF
QUANTITY
CMF55150K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55150K00FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150K00FHBF
Related LinksCMF5515, CMF55150K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55150K00FHBF
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 170 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V TSOT23-6 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 11POS datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INNER PANEL/SUPPORTS HMEP SERIES datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf