Vishay/Dale CMF55158R00DHEA
CMF55158R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55158R00DHEA
Brief Description
RES 158 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55158R00DHEA.pdf
Availability of CMF55158R00DHEA
QUANTITY
CMF55158R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55158R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55158R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55158R00DHEA
Related LinksCMF5515, CMF55158R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55158R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55158R00DHEA
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN 22POS 0.8MM SMT datasheet.pdf