Vishay/Dale CMF5515K000FHRE
CMF5515K000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515K000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515K000FHRE.pdf
Availability of CMF5515K000FHRE
QUANTITY
CMF5515K000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515K000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5515K000FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515K000FHRE
Related LinksCMF5515, CMF5515K000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515K000FHRE Details Description
Related parts for CMF5515K000FHRE
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD XLR PLUG TO XLR JACK 15' datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
IC 0.3A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 170W ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf