Vishay/Dale CMF55182K00DHEB
CMF55182K00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182K00DHEB
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182K00DHEB.pdf
Availability of CMF55182K00DHEB
QUANTITY
CMF55182K00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182K00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55182K00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55182K00DHEB
Related LinksCMF5518, CMF55182K00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55182K00DHEB Details Description
Related parts for CMF55182K00DHEB
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH SRL I/O 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RESISTOR REGENERATION 80W 50 OHM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SMS STRAIN RELIEF HOOD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V IPAK datasheet.pdf