Vishay/Dale CMF55182K00DHEK
CMF55182K00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182K00DHEK
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182K00DHEK.pdf
Availability of CMF55182K00DHEK
QUANTITY
CMF55182K00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182K00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55182K00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)