Rohm Semiconductor MCR10ERTF7153
MCR10ERTF7153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF7153
Brief Description
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF7153.pdf
Availability of MCR10ERTF7153
QUANTITY
MCR10ERTF7153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF7153
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF7153
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF7153
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF7153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF7153 Details Description
Related parts for MCR10ERTF7153
TIE PAN TY REL 50LB 11.5" datasheet.pdf
IC FPGA 333 I/O 456FBGA datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AB 30 SAU datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf