Vishay/Dale CMF5518K000FEEK
CMF5518K000FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5518K000FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5518K000FEEK.pdf
Availability of CMF5518K000FEEK
QUANTITY
CMF5518K000FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5518K000FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF5518K000FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5518K000FEEK
Related LinksCMF5518, CMF5518K000FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5518K000FEEK Details Description
Related parts for CMF5518K000FEEK
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ALIGNMENT PLATE N10280-52XX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf