Vishay/Dale CMF5518R000GLEA
CMF5518R000GLEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5518R000GLEA
Brief Description
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF5518R000GLEA.pdf
Availability of CMF5518R000GLEA
QUANTITY
CMF5518R000GLEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5518R000GLEA
Internal Part NumberEIS-CMF5518R000GLEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5518R000GLEA
Related LinksCMF5518, CMF5518R000GLEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5518R000GLEA Details Description
Related parts for CMF5518R000GLEA
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 100V RADIAL datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf