Vishay/Dale CMF551K0500DHRE
CMF551K0500DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K0500DHRE
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K0500DHRE.pdf
Availability of CMF551K0500DHRE
QUANTITY
CMF551K0500DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K0500DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K0500DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K0500DHRE
Related LinksCMF551K, CMF551K0500DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K0500DHRE Details Description
Related parts for CMF551K0500DHRE
DIODE GEN PURP 600V 2A SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 100W D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT OCTAL CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf