Vishay/Dale CMF551K1100BHEB
CMF551K1100BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1100BHEB
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1100BHEB.pdf
Availability of CMF551K1100BHEB
QUANTITY
CMF551K1100BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1100BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K1100BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1100BHEB
Related LinksCMF551K, CMF551K1100BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1100BHEB Details Description
Related parts for CMF551K1100BHEB
OSC VCTCXO 26.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR/BUFFER 48-SSOP datasheet.pdf
QSFP MM50 OM3 ASSY OFNP datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM/FA SAPR LM/G CUT datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14TSSOP datasheet.pdf
ASSY, CAP, 12 POS, AMPSEAL 16, V datasheet.pdf