Vishay/Dale CMF551K2010FEEB
CMF551K2010FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2010FEEB
Brief Description
RES 1.201K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2010FEEB.pdf
Availability of CMF551K2010FEEB
QUANTITY
CMF551K2010FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2010FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K2010FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.201k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2010FEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K2010FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2010FEEB Details Description
Related parts for CMF551K2010FEEB
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 330MA 460 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 3A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 70A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V THRU HOLE datasheet.pdf