Vishay/Dale CMF551K2100BER670
CMF551K2100BER670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2100BER670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2100BER670.pdf
Availability of CMF551K2100BER670
QUANTITY
CMF551K2100BER670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2100BER670
Internal Part NumberEIS-CMF551K2100BER670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2100BER670
Related LinksCMF551K2, CMF551K2100BER670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2100BER670 Details Description
Related parts for CMF551K2100BER670
CONV DC/DC 3W SNGL 5V 12V PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V TO220-3 datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SSD 88GB 2.5" UATA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 9PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
OLINUXINO IMX233 SERIAL JTAG datasheet.pdf
RES SMD 10.6319K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf