Vishay/Dale CMF551K2400FHR670
CMF551K2400FHR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2400FHR670
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2400FHR670.pdf
Availability of CMF551K2400FHR670
QUANTITY
CMF551K2400FHR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2400FHR670
Internal Part NumberEIS-CMF551K2400FHR670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2400FHR670
Related LinksCMF551K2, CMF551K2400FHR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2400FHR670 Details Description
Related parts for CMF551K2400FHR670
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf