Vishay/Dale CMF551K3700FKRE70
CMF551K3700FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K3700FKRE70
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K3700FKRE70.pdf
Availability of CMF551K3700FKRE70
QUANTITY
CMF551K3700FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K3700FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF551K3700FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K3700FKRE70
Related LinksCMF551K3, CMF551K3700FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K3700FKRE70 Details Description
Related parts for CMF551K3700FKRE70
IC REG PUSH-PULL INV ISO 16SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR 6.8KOHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER ASSY FOR 3LS/4LS datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 15 PSI datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf