Vishay/Dale CMF551K7800FERE
CMF551K7800FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K7800FERE
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K7800FERE.pdf
Availability of CMF551K7800FERE
QUANTITY
CMF551K7800FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K7800FERE
Internal Part NumberEIS-CMF551K7800FERE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K7800FERE
Related LinksCMF551K, CMF551K7800FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K7800FERE Details Description
Related parts for CMF551K7800FERE
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.44A 100 MOHM datasheet.pdf
BOX S STEEL 11.81"L X 11.81"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.3UF RADIAL datasheet.pdf