Vishay/Dale CMF551K8000FKEA
CMF551K8000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8000FKEA
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8000FKEA.pdf
Availability of CMF551K8000FKEA
QUANTITY
CMF551K8000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K8000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8000FKEA
Related LinksCMF551K, CMF551K8000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8000FKEA Details Description
Related parts for CMF551K8000FKEA
SW DIP 8POS SIDE ACT SEALED 30V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
RES 12K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf