Vishay/Dale CMF551M0500GNEK
CMF551M0500GNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0500GNEK
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0500GNEK.pdf
Availability of CMF551M0500GNEK
QUANTITY
CMF551M0500GNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0500GNEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M0500GNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0500GNEK
Related LinksCMF551M, CMF551M0500GNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0500GNEK Details Description
Related parts for CMF551M0500GNEK
CONN HEADER 80POS .6MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 91 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 100W datasheet.pdf
GAUGE datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf